Birçok insan için güvenlik oldukça önemli bir detaydır. Evde, iş yerinde ya da herhangi bir yerde güvenliğini sağlamak için her insan küçük de olsa mutlaka bir önlem alır. Özellikle ünlü insanlar normal insanlara göre güvenliğine çok daha fazla dikkat eder.

Bunun için de güvenlik sistemleri güvenliği sağlamak için birçok şekilde yapılandırılabilir. Kimi insan kendisinin, evinin, şirketinin ya da ailesinin güvenliğini sağlamak için insan gücünü kullanarak korumalar tutarken bazı insanlar da kameralı güvenlik sistemlerini tercih eder. Birçok kişi kameralı güvenlik sistemlerinin koruma tutmaya oranla daha uygun fiyatlı bir uygulama olduğunun farkındadır ve insan gücünün sağlayacağı güvenlik yerine dijital cihazların sağlayacağı güvenliği tercih eder.

Kameralı güvenlik sistemleri güvenliğinin sağlanması istenen mekanın birçok yerine döşenen kameralardan oluşur. Döşenen bu kameralar etrafı gözetleme ve tehlikeleri tespit edebilme özelliğine sahiptir. Video ve ses kaydını kolaylıkla yapabilen bu kameralar ile kaydedilen her veri bilgisayar ortamında rahatça görüntülenebilir ve her şekilde saklanabilir.

Günümüzde küçük işletme sahipleri bile işletmelerinin güvenliğini sağlayabilmek için kameralı sistemleri kullanmaktadır. Küçük işletmeler bile bu sistemleri kullanırken evini ya da büyük şirketlerini korumak isteyen insanlar için kameralar oldukça uygun bir çözüm yoludur. Büyük şirketler çoğu zaman güvenlik görevlileri ile korunsa bile bu durum bazen yeterli olmayacaktır. İnsanlar ne kadar dikkatli olursa olsun yine de gözden kaçırılabilecek bazı noktalar olabilir fakat dijital aletler bu durumlara izin vermeyecektir. Her noktayı kolayca gözetleyebilen kameralı güvenlik sistemleri mutlaka her ayrıntıyı yakalayacaktır. Örneğin bir şirkette yaşanmış olan herhangi bir hırsızlık olayı günler sonra fark edilse bile video kaydı yaparak bu kayıtları saklayan kamera sistemlerine göz atıldığında hırsızlığın yaşandığı zaman belirlenebilir ya da hırsızlığa dahil olmuş kişi ya da kişiler bu kameralar yardımı ile kolayca tespit edilebilir.

Bu kamera sistemleri elbette sadece şirketlerdeki hırsızlıklar için üretilmiş gözetleme cihazları değildir. İnsanların evlerinde de kolayca kullanabileceği kameralı güvenlik sistemleri evlerde yaşanan hırsızlık ya da başka sorunları saniye kaybetmeden takip edebilir ve bu kayıtlar da istenildiği gibi saklanabilir.Güvenlik kamerası kayıtları çoğu zaman polislere dava çözme konusunda yardımcı olur. Yaşanan herhangi bir sorunda polisler genellikle mekanda bulunan ya da çevrede bulunan güvenlik kamerası kayıtlarını araştırıp işlenmiş olan bir suçu takip etmede kullanabilirler. Güvenlik sistemleri hem polislere hem de insanlara ortaya çıkan sorunlarda oldukça yardımcı olabilen sistemlerdir.